Osiek (niem. Ossig) wieś w gm. Lubsko w woj. lubuskim. Znajdujący się tu pałac (obecnie w ruinie) pochodzi z XVII wieku. Na przestrzeni dziejów znajdował się w rękach kilku prywatnych właścicieli i kilkukrotnie był modernizowany. W roku 1928 pałac został wykupiony przez niemiecki Skarb Państwa i zaadoptowany na Instytut dla Głuchoniemych, a w 1938 roku został przejęty przez organizację Hitlerjugend i utworzono tu jedną ze szkół Bund Deutscher Mädel (Związku Dziewcząt Niemieckich) kształcącą sanitariuszki. Do roku 1945 pałac był centrum wychowawczo - szkoleniowym, a czasy największej jego świetności przypadają na lata 1930-1940. W latach 50-tych XX wieku do pałacu została przeniesiona świetlica wiejska. Nieuregulowane sprawy własnościowe przyczyniły się do tego, że obiekt niedozorowany i nieremontowany popadł w ruinę. Obecnie pałac w Osieku stanowi własność prywatną.
[żródło: Starostwo Powiatowe w Żarach]
[żródło: Starostwo Powiatowe w Żarach]
Zdjęcie pałacu po 1938 roku, gdy mieściła się w nim szkoła Związku Dziewcząt Niemieckich. [źródło: www.zamkilubuskie.pl] |
Więcej zdjęć z pałacu w Osieku w TEJ fotorelacji.
Prawdopodobnie obecny właściciel kupił 'pałac' dla ziemi. Nie sądzę żeby odbudowywał te ruiny. W moim województwie jest parę takich ruin, które sobie stoją a obok jest cała infrastruktura hotelowa, stadnina i atrakcje rycerskie. Między innymi w Sobkowie n/Nidą.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Te już raczej bez szans na odbudowę ...
UsuńNajbardziej boli to, że takich miejsc nikt nie chce ocalić...
OdpowiedzUsuńPrzynajmniej dzięki temu można sfocić takie okazy, ale z drugiej strony szkoda, że takie miejsca czy budowle są zapominane...
UsuńBardzo urodziwy zabytek. Niestety rzadko ktory udaje się ocalić. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńTen z Twojego wpisu o Rogowie jest tego potwierdzeniem :)
UsuńAch, kocham takie ruiny, nie wiem czemu zdjęcia nie są czarno-białe (jestem zwolenniczką takich rzeczy), ale i tak są śliczne. Może jestem zła i okrutna, ale, gdy na nie patrzę, to mam do ciebie żal, że nie obiekt nie został w pełni wykorzystany, przecież, przy takich miejscach jeszcze łatwiej uchwycić odpowiedni klimat i tą magię pustych smutnych budowli. Oczywiście muszę przyznać, że zdjęcia są wykadrowane perfekcyjnie, a przecież poza aspektem technicznym, to już kwestia gustu. Bo na przykład sam wygląd bloga jest genialny i nie mogę się napatrzeć, choć jest przecież bardzo prosty.
OdpowiedzUsuńDziękuję za wizytę, opinie i zaproszenie :) Każdy z nas fotografując spogląda inaczej i te zdjęcia to właśnie moje spojrzenie :) Pozdrawiam :)
UsuńFajny, szkoda że stan jest jaki jest
OdpowiedzUsuń